Geri

İslam Felsefesi Okumaları-1

Ücretsiz
Ücretsiz

İslam Felsefesi Okumaları, lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim almakta olan öğrencilere seçilen eserler eşliğinde İslam felsefesi tarihini, filozofları ve eserlerini, ayrıca terminoloji ve ilgili literatürü tanıtmayı hedefleyen çevrimiçi seminer dizisidir. Bu seminer serisi, Adıyaman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi İslam Felsefesi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. Muhammet Caner ILGAROĞLU başkanlığında, 14 oturum hâlinde 18 Aralık 2020 – 25 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Seminer videolarına ücretsiz olarak erişilebilmektedir. Kulüp sekreteryası, aynı Fakülteden Merve Şahin tarafından yürütülmüştür.

14 haftalık seminerlere düzenli katılım sağlayan öğrencilerimize, katılım sertifikaları düzenlenmiştir. Uzaktan Eğitim sistemimizden belgelerini indirebilirler.
Teşekkürler Doç. Dr. Muhammet Caner ILGAROĞLU
Seminer Adı İslam Felsefesi Okumaları
Eğitimci Doç. Dr. Muhammet Caner ILGAROĞLU /CV
İlk Oturum 18.12.2020 – 21:30
Son Oturum 25 Mayıs 2021
Kulüp Asistanı  Merve Şahin / Adıyaman Üniversitesi / safamerve34@outlook.com
Kayıt İslam Felsefesi Okuma Kulübü lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim almakta olan öğrencilere seçilen eserler eşliğinde İslam felsefesi tarihini, filozofları ve eserlerini, ayrıca terminoloji ve ilgili literatürü tanıtmayı hedefleyen çevrimiçi bir okuma kulübüdür.

Kitaplardan ilgili bölümler önceden okunmak suretiyle etkinliğe katılmak şarttır.

Zoom Katılım Linki Kayıt olan öğrencilere, ders öncesinde e-posta ile gönderilmektedir.
Video Arşivi Oku Okut TV
Kitap Listesi
18.12.2020 “Felsefe Nedir?” Cüneyt Kaya, İslam Felsefesi: Tarih ve Problemler (İSAM, 869 sayfa)
25.12.2020 Mahmut Kaya, İslam Filozoflarından Felsefe Metinleri (İstanbul: Klasik, 2013).
01.01.2021 Âmirî, Kitabu’l-Emed ale’l-ebed: Sonsuzluk Peşinde, çev. Yakup Kara (İstanbul: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, 2013).
08.01.2021 Farabi, Erdemli Şehir, çev. Ahmet Arslan, Divan kitap

Eğitim Detayı

  • Dersler 14
  • Sınavlar 0
  • Süre 14 Saat
  • Seviye Tüm Seviyeler
  • Dil Türkçe
  • Öğrenciler 104
  • Sertifika Evet
  • Değerlendirme Derslerle
Doç. Dr. M.Caner Ilgaroğlu

Adıyaman Ü İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi

1984 yılında Ağrı'nın Tutak ilçesinde doğdu. 1999 yılında İzmir İmam Hatip Lisesi'nden 2004 yılı Ocak ayında ise Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl Muğla'nın Bodrum ilçesine öğretmen olarak atandı. 2013 yılı Mart ayına kadar çeşitli illerde (Muğla/Bodrum, Yozgat/Akdağmadeni, Manisa/Demirci, Isparta/Merkez) öğretmen ve yönetici olarak görev yaptı. 2011 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü/İslam Felsefesi Anabilim Dalı bünyesinde "Nurettin Topçu'da İrade Kavramı" başlıklı tezini sunarak Yüksek Lisans'ını; 2015 yılında ise Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü/İslam Felsefesi Anabilim Dalı bünyesinde "Tarihselcilik Düşüncesi Bakımından İbn Haldun" başlıklı tezini sunarak Doktora'sını tamamladı. 2013 ÖYP ile Adıyaman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi İslam Felsefesi Anabilim Dalı'na Araştırma Görevlisi olarak atanan ılgaroğlu, aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne görevlendirildi. Yabancı Diller Yüksekokulu'nda İngilizce ve İspanyolca eğitimi aldı. 2016 yılında Yrd. Doç (Dr. Öğr. Üyesi), 2020 yılı Mayıs ayında ise Doçent ünvanı alan Ilgaroğlu, halen Adıyaman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm başkanı ve İslam Felsefesi Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak akademik hayatına devam etmektedir. İbn Haldun uzmanı olan Ilgaroğlu'nun başlıca çalışma alanlarını ahlak felsefesi, duygu ve değer felsefesi, İslam düşüncesi ve siyaset felsefesi oluşturmaktadır. Alanında yayımlanmış 3 bilimsel kitabı 1 kitap bölümü, birçok makale ve tebliği bulunan Ilgaroğlu, iyi derecede İngilizce, Arapça ve İspanyolca bilmektedir. Aylık olarak https://www.acepfikir.com/author/m-caner/ ve https://www.yamanekspres.com/ platformlarında aktüel düşünce yazıları kaleme alan Ilgaroğlu, Mercan TV'de aylık felsefe-bilim-din içerikli canlı yayın programlarına konuk olmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.